![Σταυροειδής σύγκλειση και συνωστισμός](https://keepsmiling.gr/wp-content/uploads/2015/01/DSCN0409.jpg)
Στον ασθενή Κ.Κ. διαγνώστηκε πλάγια μονόπλευρη σταυροειδής σύγκλειση και συνωστισμός και στα δύο οδοντικά τόξα. Η σταυροειδής σύγκλειση ήταν αποτέλεσμα χρόνιας στοματικής αναπνοής. Η θεραπεία πραγματοποιήθηκε με τη χρησιμοποίηση ακίνητων μηχανισμών για τη διαμόρφωση των οδοντικών τόξων. Πρωταρχικά έγινε μονόπλευρη διεύρυνση της άνω γνάθου με τη βοήθεια της ακίνητης συσκευής QUAD HELIX.
Η θεραπεία διήρκησε 27 μήνες.